UGE 23: Vi sender Main-holdets kampe fra YaLLa Compass 2024 LIVE

June 12, 2024
anders funder

Vi går endnu en begivenhedsrig uge i møde på Astralis Watch, hvor vi får alle tre mandskaber i aktion.

Vi starter ugen med et brag, når gruppespillet i POWER Ligaen skal afgøres. Kan talentholdet snige sig med i slutspillet? Og kan Aurora "aurora" Lyngdals tropper klare frisag i 3. Division A?

Få svarene på Astralis Watch fra kl. 18.00 mandag aften, hvor vores caster Kjasper sidder klar ved mikrofonen.

Nicolai "dev1ce" Reedtz og co. skyder LAN-turneringen YaLLa Compass 2024 i gang onsdag formiddag med et BO1-opgør mod Heroic, hvor der umiddelbart efter venter endnu et opgør mod Sashi Esport.

Mandag d. 3. juni

Talent
  • Kampstart: 18.00
  • Turnering: POWER Ligaen
  • Modstander: XI Esport SponsorWorld
  • Format: Gruppespil (BO1)
  • Caster: Kjasper  
  • Kampstart: 20.00
  • Turnering: POWER Ligaen
  • Modstander: IMA PROBLEM
  • Format: Gruppespil (BO1)
  • Caster: Kjasper
Women
  • Kampstart: 18.00
  • Turnering: POWER Ligaen 3. Division A
  • Modstander: Prestige Esports Academy
  • Format: Gruppespil (BO1)
  • Caster: TBA
  • Kampstart: 19.00
  • Turnering: POWER Ligaen 3. Division A
  • Modstander: XI Akademi
  • Format: Gruppespil (BO1)
  • Caster: Kjasper

Onsdag d. 5. juni

Main
  • Kampstart: 10.00
  • Turnering: YaLLa Compass 2024
  • Modstander: HEROIC
  • Format: Group A (BO1)
  • Caster: ministerN
  • Kampstart: 14.30
  • Turnering: YaLLa Compass 2024
  • Modstander: Sashi Esport
  • Format: Group A (BO1)
  • Caster: ministerN

Torsdag d. 6. juni

Main
  • Kampstart: 11.30
  • Turnering: YaLLa Compass 2024
  • Modstander: Ninjas in Pyjamas
  • Format: Group A (BO1)
  • Caster: ministerN  
  • Kampstart: 14.30
  • Turnering: YaLLa Compass 2024
  • Modstander: ENCE
  • Format: Group A (BO1)
  • Caster: ministerN
  • Kampstart: 19.00
  • Turnering: YaLLa Compass 2024
  • Modstander: The MongolZ
  • Format: Group A (BO1)
  • Caster: ministerN

Fredag d. 7. juni

Main
  • Kampstart: 15.00 eller 18.00
  • Turnering: YaLLa Compass 2024
  • Modstander: TBD
  • Format: Playoffs, Quarter-finals (BO3)
  • Caster: ministerN
Talent
  • Kampstart: 11.00
  • Turnering: XP Game Fest 2024
  • Modstander: TBD
  • Format: Kvartfinaler
  • Caster: TBA

Lørdag d. 8. juni

Main
  • Kampstart: 15.00 eller 18.00
  • Turnering: YaLLa Compass 2024
  • Modstander: TBD
  • Format: Playoffs, Semi-finals (BO3)
  • Caster: ministerN
Talent
  • Kampstart: 12.00 eller 15.00
  • Turnering: XP Game Fest 2024
  • Modstander: TBD
  • Format: En potentiel semifinale
  • Caster: TBA
  • Kampstart: 18.30
  • Turnering: XP Game Fest 2024
  • Modstander: TBD
  • Format: En potentiel finale
  • Caster: TBA

Søndag d. 9. juni

Main
  • Kampstart: 17.00
  • Turnering: YaLLa Compass 2024
  • Modstander: TBD
  • Format: Playoffs, Grand Final (BO3)
  • Caster: ministerN